حافظیه شیراز

0 287

حافظیه شیراز یکی از محبوب‌ترین و پرآوازه ترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس است. در مناسبت‌هایی مانند جشن سال تحویل جمعیت زیادی از مردم شیراز به خاطر ارادت به حافظ و از روی رسم، در حافظیه حاضر می‌شوند تا این لحظات را در کنار آرامگاه حافظ جشن بگیرند.

حافظیه شیراز
Hafezieh

آرامگاه حافظ معروف به حافظیه نام مجموعه آرامگاهی شاعر برجسته ایرانی حافظ شیرازی است،که در بلوار گلستان شهر شیراز قرار دارد. یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز است و معمولا بیشتر گردشگران در سفر به این شهر از آن بازدید می کنند.آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز و پایین تر از دروازه قرآن در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام خاک مصلی قرار دارد و مساحت آن  19116 متر مربع است.

حافظیه شیراز
hafezieh

65 سال پس از درگذشت حافظ،درسال ۸۵۶ هجری قمری (برابر ۱۴۵۲ میلادی)، شمس الدین محمد یغمایی وزیر میرزا ابوالقاسم بابر گورکانی (پسر میرزا بایسنغر نواده شاهرخ بن تیمور) حاکم فارس، برای اولین بار ساختمانی گنبدی شکل را بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و در جلو این ساختمان،حوض بزرگی ساخت که از آب رکن آباد پر می‌شد.این بنا یک بار در اوایل قرن یازدهم هجری و در زمان حکومت شاه عباس صفوی، و دیگر بار ۳۵۰ سال پس از وفات حافظ به دستور نادرشاه افشار مرمت شد.

حافظیه شیراز
Hafezieh

در سال 1187 هجری قمری،کریم خان زند بر مقبره حافظ،بارگاهی به سبک بناهای خود،شامل تالاری با چهل ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلو ساخت و بر مزارش سنگ مرمر ی نهاد که امروزه نیز باقی است. پس از درگذشت حافظ گنبدی بر آرامگاه وی افراشته شد که در جلوی آن حوضی بزرگ قرار داشت که از آب رکنی پرمی‌گشت.

حافظیه شیراز
Hafezieh

در سال 1189 هجری قمری کریم خان زند بر مقبره حافظ عمارتی زیبا بنا کرد، که مشتمل بر تالاری با چهار ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلو آن بود و بر قبر حافظ سنگی مرمرین نهاده شد که هنوز موجود است. آرامگاه حافظیه در مجموع 20000 متر مربع مساحت دارد و دارای چهار در است. در سمت شرقی صحن، دیواری بلند است که پشت آن آرامگاه های خصوصی خانواده فربد و آرامگاه معدل (محل کنونی دفتر انجمن دوستداران حافظ) واقع شده است.

چگونه به آنجا بروم؟

حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه چند سالی است سنگفرش شده و در ابتدا قرار بود به مسیر پیاده تبدیل شود و عبور وسایل نقلیه از این مسیر محدود شود، اما در حال حاضر حرکت وسایل نقلیه از سمت چهارراه حافظیه به سمت چهارراه ادبیات مجاز است.

اگر با وسایل نقلیه‌ی عمومی قصد رسیدن به حافظیه را داشته باشید به جز تاکسی تنها انتخاب شما اتوبوس‌هایی هستند که در مسیر چهارراه ادبیات حرکت می‌کنند که تعداد آن‌ها چندان زیاد نیست، اما استفاده از تاکسی می‌تواند راه حل بهتری باشد. برای این کار شما باید خود را به «فلکه‌ی گاز» برسانید. از محل فلکه‌ی گاز تقریبا تمام تاکسی‌ها شما را به حافظیه می‌برند.

 

  آدرس : استان فارس، شیراز، منطقه ۳، خیابان حافظیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 18 =