روستای هجیج در کرمانشاه

0 247

پس از گذر جاده های خاکی و کوه ها در شهرستان پاوه از شهرهای استان کرمانشاه به روستایی می رسیم که مردمی مهمان نواز و هوایی تمیز دارد و به اورامان معروف است. در 1200 سال قبل یک روحانی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) به این روستا سفر کرد. نام این روستا هجیج به معنای دره ی عمیق و سرسبز است.

ساختار خانه ها

خانه ها در این روستا پلکانی ساخته شده اند و پنجره های آبی دارند که به سمت قبله هستند. مصالح این خانه ها شامل سنگ، چوب و رس است. سقف خانه های پایین تر حیاط خانه های پایین است.

بخش مذهبی روستا

حرم سید عبیدالله، پسر امام موسی کاظم (علیه السلام) در این روستا واقع شده است.

 

 

مسجد جامع کلیسای های قدریا

 

در این کلیساها، مردم اوقات خود را بر طبق آیین ها و مذاهب خود می گذرانند .

طبیعت روستا

در نزدیکی روستا، یک آب انبار وجود دارد که مردم قبل از لوله کشی در سال 1354 از آب آن استفاده می کردند. در نزدیکی جاده، غاری با قطر 6 متر را مشاهده خواهید کرد. در تمام فصول، از طریق این غار، آب با فشار بالا در زمین جریان می یابد و به رودخانه سیروان می ریزد. آب این رود یکی از گواراترین آبها است و همچنین دارای مزایای درمانی نیز هست. سد داریان در وسط این رودخانه ساخته شده است که چشم انداز ویژه ای به منطقه داده است. با توجه به موقعیت مکانی مناسب، هوا در تابستان و بهار معتدل، اما در پاییز و زمستان سرد است.

 

 

مردم روستا

در این روستا حدود 736 نفر زندگی می کنند. ساکنان هجیج دارای مذاهب سنی و شافعی هستند و به زبان کردی صحبت می کنند. این نوع گویش یکی از معتبر ترین زبان ها است که شباهت زیادی به اوستایی و پهلوی دارد. اولین چیزی که به چشمان شما می آید لباس های رنگارنگ و سنتی مردم روستاست که منعکس کننده فرهنگ مردم هجیج می باشد.

 

پوشش مردان روستا شامل کلاه، شلوار و کت کوتاه می باشد و زنان لباس دامن، فیلت، بلوز و نوعی شلوار می پوشند. شغل مردم روستا باغبانی، دامداری و تولید صنایع دستی است. سوغاتی های این روستا شامل گیاهان دارویی، محصولات لبنی، صنایع دستی و لباس های پشمی می باشند. در این روستا هیچ هتل یا متلی وجود ندارد. اگر می خواهید برای چند روز باقی بمانید، می توانید خانه ای را کرایه کنید.

 

چگونه آنجا بروم؟

 

ابتدا به پاوه (از شهرهای استان کرمانشاه) سفر کنید و سپس شما باید 25 کیلومتر جاده کوه را از پاوه تا هجیج عبور کنید و بعد علائم را دنبال کرده تا راه را گم نکنید. از جاده نودشت تا هجیج، شما باید 9 کیلومتر، جاده های کج را با تونل ها بگذرانید.

البته راه دیگری هم وجود دارد

شما می توانید به مریوان سفر کنید و سپس به جاده اورامان تخت رفته، پس از گذراندن 50 کیلومتر، به روستای هجیج برسید.

 

توجه: با حداکثر سوخت به این روستا بروید زیرا در مسیر رفتن به این روستا هیچی پمپ بنزینی وجود ندارد.

 

آدرس: ایران، استان کردستان، پاوه، روستای هجیج

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =