روستای کنگ در خراسان رضوی، ایران

0 286

روستای کنگ

 روستای کنگ از توابع بخش طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی است.

Kang Village

ابتدا بد نیست بدانید که کلمه کنگ در لغت دارای دو معنا است که یکی به معنای پرنده ای با پنجه های قوی که محل زندگی اش مناطق کوهستانی است و معنی دوم آن نیز به دژ مستحکم اطلاق می شود.قدمت روستای کنگ هزار ساله است و جالب آن که این روستا محل تبعید اشرار بوده است.

روستای کنگ

این روستا از دسته ی روستاهای پلکانی است که به همین دلیل به ماسوله ی استان خراسان معروف است. فاصله ی او از مشهد و طرقبه به ترتیب 29 و 19 کیلومتر می باشد.کنگ به سبب وجود کوه های بلند و درختان بلند قامت و وزیدن بادهای خنک آب و هوای خوبی دارد.روستای کنگ البته مکان مذهبی نیز دارد که از مهم ترین های آن ها می توان به مزار شیخ عبدالله اشاره کرد که از عارفین بوده است.

از لحاظ جغرافیایی این روستا جمعیتی بالغ بر 3500 نفر دارد و همچنین فاصله اش از سطح دریا 1800 متر است.

کار اصلی مردم روستای کنگ همانند سایر روستائیان کشور باغداری و دامداری و فرش بافی است اما بر خلاف دیگر روستا ها کار زراعت و کشاورزی چندان در این روستا رایج نیست و دلیل آن هم فقدان زمین ها مسطح و صاف برای کشاورزی است.

گیلاس و آلبالو دو میوه ای هستند که درختان آن ها به وفور در این روستا دیده می شوند همچنین در ارتفاعات منطقه روستای کنگ گیاهان دارویی مانند خاکشیر،گل گاو زبان و پر سیاوش نیز وجود دارند.

سوغاتی های این روستا زرشک و نبات و انواع میوه ها به خصوص گیلاس و آلبالو بوده و از غذاهای محلی هم می توان آش شله قلمکار،شله ماش و بلغور آش را نام برد.

همچنین روستائیان در کنگ ضرب المثلی دارند که می گوید”آفتاب عمر کنگ بر لب بام است”که دلیل به کاربردن کلمه ی کنگ در این ضبر المثل هم قدمت هزار ساله ی این روستا است.

معماری کنگ

دُرنا از همه ی کسانی که به مشهد سفر می کنند دعوت می کند که به روستای پلکانی و هزار ساله ی کنگ نیز رفته و از آب و هوای بی نظیر آن بهره ببرند.

 

چگونه به آنجا بروم؟

برای رفتن به این روستا کافیست تا از شهر مشهد به وسیله ی اتوبوس و یا ماشین سواری به سمت روستای کنگ حرکت کنید.

 

 

آدرس : ایران – خراسان رضوی – مشهد – بخش طرقبه – دهستان طرقبه – روستای کنگ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 12 =