لباس محلی بانوان کردستان

0 341

لباس محلی بانوان کردستان یکی از محبوب ترین و زیباترین پوشش های محلی است. البته نوع پوشش بانوان کرد در کرمانشاه با پوشش بانوان کرد کردستان و آذربایجان غربی متفاوت است.

در مطالب قبلی لباس محلی به بررسی لباس محلی مردان کرد پرداختیم.

لباس های سنتی

کردستان

لباس محلی مردان لر

پوشاک بانوان کرد این منطقه از کشورمان مشتمل بر 11 جزء اساسی است.

1. کفش

کفش زنان در کردستان از تیماج الوان یا چرم خام ساخته شده، و عمدتاً طرحی ساده دارد که با نخ های رنگی به صورت رو دوزی شده تزئین شده است. پنجه ی کفش ها اندکی به بیرون برگشته است.

کفش سنتی زنان کردستان
کفش سنتی زنان کردستان

2. شلوار

شلوار بانوان در قسمت کمر و ساق های پا به صورت لیفه ای است و با بند در حدود مچ پا جمع می شود. البته انواع دیگری از شلوار پارچه های ساتن و گلدار نیز مورد استفاده بانوان کرد قرار می گیرد.

3. زیر پوش

زیر پوش معمولاً از جنس پارچه ساده ی  جلوار تهیه می شود. زیر پوش تا پشت پا امتداد دارد و آستین های بلند تا مچ دست دارد.

4. پیراهن

جنس پیراهن ها معمولاً از ابریشم دستباف یا پارچه ی نخی است. پیراهن ها در رنگ ها متنوع و مختلف هستند و به پولک های تزئینی گرد مزیین است.

5. جلیقه

جلیقه ها از جنس مخمل و رنگ های بسیار متنوع است. جلیقه ها به یراق های پهن، نوار، پولک، و سکه های بسیار زیاد مزیین شده است.

6. قبا

قبای بانوان کردستان تمام قد است و بر روی پیراهن پوشیده می شود. قبا دارای جیب هایی در قسمت پایین بوده. و در طرفین دامن چاک دارد

7. یَل

یل شبیه به کت است. بانوان کردستان گاهی از اوقات از یل استفاده می کنند.

8. دستمال سه گوش تزئینی

این دستمال از جنس توری در رنگ های مختلف و به صورت سه گوش دوخته می شود. که مزیین به نقوش هندسی با نخ طلایی هستند. که بر روی شانه ها و بازو ها گذاشته می شود.

9. عمامه

عمامه از دو قسمت تشکیل شده: کلاهی کوتاه که پولک دوزی شده و مقداری پارچه ی مشکی که روی کلاه کشیده می شود و دنباله ی آن در پشت سر آویزان می شود.

10. سر بند

سر بند معمولاً از پارچه ی ابریشمی با زمینه ی سیاه و گل های زرد و سفید تشکیل می شود. و بستن آن بستگی به سلیقه ی بانوان دارد.

 

11. روسری

روسری از جنس پارچه های توری و در رنگ های متنوع است و با پولک های ریز تزئین می شود.

منبع کتاب آشنایی با لباس ها و پوشاک سنتی مردم مناطق مختلف ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − یک =