مسجد جامع زنجان

0 353

مسجد جامع زنجان که به مسجد سید یا سلطان نیز معروف می باشد، در بخش تاریخی و مرکزی شهر زنجان واقع شده است. این مسجد در دوران قاجار و توسط عبدالله میرزا دُرا ساخته شده است که یکی از پسران فتح علی شاه قاجار بود. عبدالله میرزا پیرو آیت الله سید محمد مجتهد ساردین بوده است.

 

 

خانواده حسینی زنجانی از آن زمان تا کنون، اداره این مسجد را بر عهده داشته اند. این مسجد تاریخی، بزرگترین و زیباترین مسجد در زنجان است، همچنین بزرگترین مسجد برای آموختن مفاهیم دینی نیز می باشد.

 

 

مسجد چهار ایوان دارد که در دو طرف حیاط هستند. صحن این مسجد مانند دیگر مسجدها مربع یا مستطیل است. در وسط حیاط مسجد، یک حوض و در اطراف آن یک باغچه وجود دارد. در سمت شرق و غرب حیاط، شانزده اتاق وجود دارد که به صورت موازی با همدیگر هستند. در قسمت جنوبی محوطه هایی برای تحصیل دانشجویان رشته عرفان و الهیات تعبیه شده است. اتاق های این مسجد دارای قفسه های معلق و سقف کاذب با کاشی های هنری هستند. در قسمت بالایی حیاط اصلی مسجد یک گنبد بزرگ که با رنگ کاشی فیروزه ای پوشیده شده است وجود دارد و بر روی کاشی ها سوره ی مبارکه ی دهر نوشته شده است. هر یک از بخش های مساجد، هنر و مهارت های هنرمندان ایران را نشان می دهد. هنگامی که وارد مسجد می شوید، هنر کاشی کاری خودنمایی می کند.

 

 

از آن جا که این مسجد در موقعیت مکانی مناسبی در شهر واقع شده است و در نزدیکی بازار قرار دارد فرصت خرید و بازدید از بازارهای قیطریه را نیز فراهم کرده است.

 

چگونه آنجا بروم؟

اول با اتوبوس یا سواری به زنجان بروید و سپس به خیابان امام خمینی رفته و سپس مسچد جامع را که از یک طرف به پارک سبزه میدان و در طرف شرق بازار قیطریه است را پیدا خواهید کرد.

 

آدرس: ایران، زنجان، خیابان امام خمینی، مقابل پارک سبزه میدان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − نه =