مسجد جامع نائین

0 239

مسجد جامع نائین

استان اصفهان به خاطر داشتن پیشینه تاریخی و قدیمی، دارای بناهای بسیاری است که همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است و علاوه بر ایرانیان، توریست های خارجی نیز از این شهرهای دیدن می کنند.

 

به جز اصفهان ، شهرستان های اطراف نیز دارای سابقه تاریخی هستند که همچون اصفهان ، جاذب گردشگر هستند.

 

jameh mosque nain iran

 

نائین یکی از شهرهای استان اصفهان است که پیشینه آن به قرن ۹ می رسد. در این شهر مسجدی وجود دارد که به مسجد جامع نائین معروف است که به نظر می رسد در قرن ۱۱ ساخته شده باشد و امروز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

jameh mosque nain iran

 

شیوه ساخت این مسجد “خراسانی” نام دارد که پس از حضور مسلمانان در ایران، نخستین نوع معماری به حساب می آید. شیوه معماری این مسجد به خاطر ترکیبی بودن و تأثیر گرفتن آن از دوره های پیش از اسلام و اسلام، مورد توجه است. همچنین موارد به کار رفته در ساخت آن نیز چوب، سنگ و خشت است.

 

jameh mosque nain iran

 

به خاطر نوع معماری که بیان کردیم، مسجد جامع نائین، گنبد نداشته و در طی چندین سال، جزییاتی به آن اضافه شده است. مناره های مستطیلی شکل آن از جمله مواردی هستند که به این مسجد اضافه شده اند که قدمت آنها حدود ۱۰۰ سال است.

 

jameh mosque nain iran

 

برخی از مردم این شهر معتقدند که بنای اصلی این مسجد، قبلاً معبد آتش زرتشتیان بوده است زیرا تونل هایی در این مسجد وجود دارند که در گذشته به وسیله آنها آب وارد می کردند.

 

مسجد جامع نائین

 

همچنین به خاطر شرایط آب و هوایی این شهر که در فصل گرم سال، دمای آن افزایش پیدا می کند و آب کمتر یافت می شود، آب انبارهایی وجود دارند که در اعماق زمین حفر شده اند و به خاطر این عمق، هوا در پایین مسجد بسیار خنک تر از بیرون است که به راحتی می توان این تفاوت را احساس کرد.

 

مسجد جامع نائین

 

رسالت دُرنا، معرفی ایران است

 

 

 آدرس:  ایران – اصفهان – نائین،بافت تاریخی نایین، انتهای خیابان نائینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =