کوه توچال؛ گردشگری زمستانه

0 286

اگر قصد سفر به تهران در فصل زمستان را دارید، توچال یکی از زیباترین مکان هایی است که می توانید در آنجا خوش بگذرانید.زیرا این مکان گردشگری امکانات خوبی دارد که میتواند شما را راضی نگه دارد.

با دُرنا همراه باشید تا به معرفی این مکان زیبا و دیدنی بپردازیم.

توچال نزدیکترین پیست اسکی به منطقه شهری در ایران می باشد که در پنج کیلومتری شهر تهران قرار دارد و همیشه در دسترس علاقه مندان است.

پیست اسکی توچال

توچال قله ای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۲ متر است که بخشی از دامنه رشته کوه های البرز است.دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف بر این شهر است.این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الراس شرقی-غربی واقع شده است که از سمت شرق به قله های لزون،کلکچال و دارآباد و از سمت غرب به قله شاه نشین و منطقه امامزاده داود منتهی می شود.

کوه توچال در تهران

مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب دارآباد، کلک‌چال، شروین، شیرپلا، جان‌پناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ‌چال هستند که همگی آن‌ها مشرف به شهرتهران می باشند.توچال در تقسیمات کشوری جزو استان تهران و شمال شهر تهران است که بلند ترین قله ای می باشد که در نزدیکی شهر تهران قرار دارد.

Related image

خوشبختانه توجال دارای تله کابین نیز می باشد تا گردشگران نهایت لذت خود را از این مکان طبیعی و گردشگری ببرند.

تله کابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط تله سیژ و یک خط تله اسکی است.روی هم رفته درازای سه خط اصلی این تله کابین،نزدیک به ۷۵۰۰ متر است که در میان تله کابین های نصب شده در دنیا یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود.

تله کابین توچال تهران

ایستگاه اول این تله کابین در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا،ایستگاه دوم در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا،ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا است.

Image result for tochal

پروژه ساخت تله کابین توچال با همکاری شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل مایر در سال ۱۳۵۳ شروع شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت. شهر تهران را می توان از ارتفاعات کوه توچال به خوبی مشاهده نمود. تله کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات تهران قرار گرفته است.

کوه توچال

 

پیست اسکی توچال

اسکی‌بازان و کوهنوردان تهران که در فصل زمستان از دیدن قله پربرف توچال لذت می‌بردند، همیشه آرزو داشتند بتوانند در نزدیک‌ترین محل به تهران ورزش کنند. این آرزو توسط چندین کوهنورد و اسکی‌باز علاقه‌مند در سال ۱۳۵۵ به حقیقت پیوست.

پیست اسکی توچال

در این سال با تأسیس تله‌کابین و راه‌اندازی آن تا قله ۳۹۴۴ متری توچال این امکان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها ۵ کیلومتر از میدان تجریش در کوه‌های شمال تهران به اسکی کردن بپردازند.

پیست اسکی توچال که قرار بود یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های اسکی جهان شود، به دلیل مشکلات و متوقف شدن پروژه‌ها در زمان جنگ تحمیلی تنها دو پیست آن، که یکی در ارتفاع ۲۹۳۵ متری و دیگری در قله توچال قرار دارد به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر تنها پیست اسکی قله قابل استفاده است؛ اما پروژه تله‌کابین توچال که در آن زمان منحصربه‌فرد بود، منطقه پشت قله را نیز شامل می‌شد که در حدود نصب ۱۲ دستگاه بالابر در آن طراحی شده بود و تا قله دیزین پیش می‌رفت و امکان هفت ماه اسکی کردن را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کرد.

پیست اسکی توچال

در حال حاضر ایستگاه هفت تله‌کابین توچال با وجود دو تله سیژ و یک تله اسکی در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذیرای ورزشکاران است. امکانات رفاهی این پیست شامل یک هتل و دو رستوران است. این پیست نیز از سوی فدراسیون جهانی عنوان بین‌المللی به خود گرفت و تا به حال چندین دوره مسابقه بین‌المللی اسنوبرد با حضور قهرمانان جهان و المپیک در آن برگزار شده است.

 

افتتاح رسمی پیست اسکی توچال

در مراسم رسمی افتتاح پیست اسکی توچال که روز پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ با حضور رئیس فدراسیون اسکی و رئیس هیئت اسکی استان تهران و اعضا و مربی تیم ملی اسکی آلپاین برگزار شد، به‌صورت رسمی پیست اسکی این مجموعه کلید خورد تا یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های ایران در اواخر پاییز آغاز به کار کند. بارش یک متری برف در ایستگاه هفت تله‌کابین توچال شرایط مطلوبی برای اسکی فراهم آورده است.

پیست اسکی توچال از اواسط آبان تا اواسط خرداد پذیرای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است.

این مجموعه دارای ۳ پیست جداگانه به شرح زیر است.

 

پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله)

پیست اسکی توچال

این پیست که از پایین قله توچال (۳۸۵۰ متر) آغاز شده و در هتل (۳۵۵۰ متر) پایان می‌پذیرد، دارای یک دستگاه تله‌سیژ (دوپل مایر) و یک دستگاه تله‌اسکی است. درازای پیست ۱۲۰۰ متر است.

با توجه به بلندای پیست اسکی ایستگاه هفتم (بیش از ۳۵۰۰ متر از سطح دریا)، این پیست به همراه پیست اسکی سبلان در استان اردبیل، نخستین پیست‌های اسکی برف‌گیر کشور هستند که بیش از هشت ماه در سال قابل بهره‌برداری است. همچنین در این پیست هاف پایپ (Half Pipe) نیز به کار گرفته می‌شود.

 

پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی)

این پیست در دامنه غربی کوه توچال جای گرفته است. چشم‌اندازهای بی‌همتای کوه‌های پیرامونی نمای ویژه‌ای به این پیست بخشیده است. درازای پیست ۹۰۰ متر است که بالاترین نقطه آن ۳۷۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه آن هتل (۳۵۵۰ متر) است. همچنین در این پیست یک دستگاه تله‌سیژ پوما به کار گرفته شده است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم

درازای این پیست نزدیک به ۵۵۰۰ متر است که بلندترین نقطه آن ۳۷۵۰ متر بوده و تا نقطه‌ای در ایستگاه پنجم در ۲۹۴۰ متری پایان می‌گیرد. متاسفانه این پیست به دلیل نوساز بودن از امکانات تله‌سیژ یا تله‌اسکی بی‌بهره است.

 

مزایای پیست اسکی توچال:

  • نزدیکی به مرکز شهر
  • مطمئن بودن مسیر حرکت تا پیست
  • استفاده از هتل زیبا و مجهز توچال
  • تهیه بهترین لوازم اسکی از مدرسه اسکی
  • دارای سه خط تله سیژ و یک خط تله اسکی
  • بهترین و مجرب‌ترین مربیان اسکی

 

امکانات پیست اسکی توچال:

  • زمان بهره‌برداری: تمام ایام سال
  • در زمان بهره‌برداری اسکی: ایام هفته به غیر از روزهای یکشنبه
  • امکانات آموزشی: مدرسه اسکی

 

هتل توچال

هتل توچال

از سال ۲۰۰۳ مهمان‌پذیری به نام «هتل توچال» در ایستگاه هفتم تله‌کابین توچال تکمیل و راه‌اندازی شده است. نمای این هتل از چوب بوده و به دامنه شمالی توچال و دامنه جنوبی البرز مرکزی و قلل کلون بسته و خلنو اشراف دارد. قدیمی‌ترین جان‌پناه کوهنوردی ایران (اسپید کمر) در جنوب قلّه توچال و شرق ایستگاه ۵۵ قرار دارد.

این هتل در ارتفاع ۳۵۴۵ متری از سطح دریا واقع شده که از این لحاظ مرتفع‌ترین هتل کوهستانی دنیا از سطح دریا است. این هتل  در زیربنایی به مساحت ۲۴۳۰ مترمربع احداث شده است.

این هتل مجهز به رستوران مجلل، لابی با منظره‌ای رو به پیست، امکانات ورزشی تفریحی نظیر پینگ‌پنگ، بیلیارد و سیستم نمایش فیلم داخلی است.

 

تله سیژ چشمه

پیست اسکی توچال

این دستگاه از جنب ایستگاه اول تله‌کابین تا محل رستوران چشمه، با منظره‌ای بی‌بدیل از شهر تهران، آماده خدمت‌رسانی به علاقه‌مندان است.

پیست اسکی توچال

چگونه به آنجا بروم؟

شما گردشگران عزیز می توانید به راحتی از شهر تهران به وسیله ی تاکسی و یا اتوموبیل شخصی به این مکان دیدنی بروید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =