گنبد نمکی جاشک ، بوشهر

0 535
گنبد نمک جاشک یا گودال نمکی دشتی یک تپه نمکی در کوه های زاگرس در جنوب غربی ایران است. این گنبد نمکی بین دو شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر ایران قرار دارد.
این گنبد زیباترین گنبد در ایران است. ویژگی های خاص این گنبد نمکی، نماهای مخصوص، غارهای ویژه، کریستال ها و غیره است.
بالاترین قسمت این گنبد ارتفاع ۱۳۵۰ متر، طول ۱۲ کیلومتر و عرض ۴ کیلومتر دارد. آب رودخانه های در نزدیکی این گنبد شور هستند و هیچ زمین مناسب برای کشاورزی وجود ندارد.
گنبد نمکی با چشم انداز زیبا، غارهای طبیعی، سنگ های ویژه، آبشارها، و آویزهای نمکی، نه تنها گردشگران را جذب می کند، بلکه یکی از بهترین مکان ها برای زمین شناسان است.هنگامی که از فاصله دور به گنبد نگاه می کنید، رنگ سفید نمک ها زیبایی خاصی به این گنبد داده است و مانند یک کوه برفی به نظر می رسد. شما می توانید آبشارهای نمکی را در اواسط بهار، تابستان و آغاز پاییز ببینید. همچنین غارها به علت سفت شدن نمک ها ایجاد شده اند. بسیاری از مخروط های مختلف با رنگ های مختلف (قهوه ای، زرد، سفید، قرمز، سیاه و نارنجی) وجود دارد.
موقعیت جغرافیایی و ویژگی هااین گنبد در نزدیکی روستای گنخک و بین دو روستای کاکی و دشتی در قلب جاشک قرار دارد. (قسمت شمالی کوه جاشک).

چگونه به آنجا بروم؟

سفر به بوشهر (پایتخت استان بوشهر،ایران)، یک تاکسی به روستای گنخک کورا، پس از عبور ۳ کیلومتر و یک معادن قدیمی در نزدیکی روستای کردلان، می توانید به این گنبد نمکی زیبا برسید.
آدرس: ایران، بوشهر، بخش جنوبی کوه های زاگرس.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =