یخچال میرفتاح ملایر

0 270

یخچال میر فتاح ملایر یادگار دوران قاجاریه

یخچال میرفتاح ملایر، گنبدى شکل و آجرى است و در مسیر بلوار ملایر به بروجرد (بلوار 15 خرداد)  واقع شده است. این بنا در دوران قاجاریه ساخته شده و بانى آن شخصى به نام میرفتاح بوده است.

یخچال میرفتاح ملایر
یخچال میرفتاح ملایر

ارتفاع بنا از کف تا گنبد 12 متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ 4 متر است. این یخچال دارای دو ورودی می‌باشد. یکى به شکل دهلیز مخصوص ریزش و تخلیه یخ و دیگری که محل رفت و آمد بوده است، با پلکانی به قسمت انتهایی یخدان و محل برداشت یخ منتهی می‌شود. ضخامت دیوارهای گنبد در قسمت تحتانی 92 سانتی‌متر و در بالا به سه ردیف آجر 20 سانتی‌متری می‌رسد.

تزئینات بنا

یخچال میرفتاح ملایر
یخچال میرفتاح ملایر

تنها عامل تزئینی بنا دو ردیف آجرکاری است که به شکل کمربندی و به ضخامت 220 سانتی‌متر، داخل بنا را پوشانده است. در قسمت بیرونی و داخلی یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است که نقش عایق را داشته و در فصل تابستان مانع از نفوذ گرما و ذوب شدن یخ‌ها می‌شده است.

مصالح اصلى بنا

یخچال میرفتاح ملایر
یخچال میرفتاح ملایر

در این بنا سنگ نتراشیده لبه‌دار طبیعى از کف تا سطح و از سطح به بالا و آجرهایى به ابعاد ۵×۲۰×۲۰ سانتى‌متر  به کار رفته است. در قسمت بیرونى و داخلى یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است که حالت عایق داشته و مانع از نفوذ گرما، در فصل تابستان ‌و ذوب شدن یخ‌ها مى‌شده است. علاوه بر این به منظور جلوگیری از جذب تابش خورشید و نفوذ گرما به داخل بنا سطح جدار خارجی گنبد را از خاک رس سفید اندود نموده‌اند.

در حال حاضر بعضى از قسمت‌هاى این بنا تخریب شده است که در صورت تعمیر و بازسازى مى‌تواند به عنوان یک اثر تاریخى  مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گیرد و یا به موزه یخچال تبدیل شود.

یخچال میرفتاح ملایر
یخچال میرفتاح ملایر

یخچال میرفتاح در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۲۴۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

جاذبه های دیدنی استان همدان

 


  آدرس: استان همدان، ملایر، بلوار پانزده خرداد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پانزده =