قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

0 401

قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

قلعه بابک یکی از قلعه های نفوذ ناپذیر خرمدینان بود که جهت دفاع و حمله علیه دشمنان طی 22 سال استفاده میشد.

این قلعه تقریبا راه نفوذی نداشت و این یکی از نقاط مثبت آن برای خرمدینان بود تا علیه دشمن ایستادگی کنند. به خاطر موقعیت خوب استراتژیکی این قلعه اغراق نیست اگر بگوییم تنها 100 نفر از مردان آن میتوانستند ارتشی 10 هزار نفری را مغلوب کنند.

بابک خرمدین

بابک خرمدین از سرداران ایرانی بود که با تشکیل جنبش سرخ جامگان علیه خلفای عباسی قیام کرد و ازین قلعه به عنوان پایگاه خود استفاده میکرد. آوازه دلاوری های او به گونه ای در جهان رواج یافت که در برخی کتاب های رومی و جزیره العرب ازاو به عنوان قهرمان افسانه ای یاد میکردند. سرانجام بابک با توطئه افشین دستگیر شد و توسط 8امین خلیفه عباسی یعنی معتصم به طرز دهشتناکی به قتل رسید(گفته میشود که دست و پاهای او را بریدند و تا اخرین لحظه ای که بابک جان داشت از ناسزا گفتن به خلیفه عباسی دست برنداشت).

 

تاریخچه قلعه

این قلعه به نظر میرسد در عصر امپراطوری اشکانی و ساسانی ساخته شده که هم عصر با تخت سلیمان بوده است.

مواد ساخته شده در این قلعه با مواد ساخته شده در دیگر بناهای عصر ساسانی مشابه است. همچنین به نظر میرسد که این قلعه در طول زمان تعمیراتی نیز داشته است.

مکان قلعه بابک

این قلعه در 50 کیلومتری  شمالی اهر و در منطقه ای به نام کلیبر در ارتفاع 2700 متر بالاتر از سطح دریا قرارگرفته است.در اطراف این قلعه دره هایی خطرناک قرار گرفته و تنها یک راه برای ورود به قلعه وجود دارد. مسافت دروازه ابتدایی تا خود قلعه 200 متر است. تنها راه ورود به قلعه این است که شما راه دروازه را پیش بگیرید. در غیر این صورت شما به هیچ عنوان نمیتوانید وارد قلعه شوید.

در بخش های تکیه گاهی این قلعه, چهار دیدبان به صورت استوانه ای وجود دارد که محل استقرار سربازانی بوده تا جهت نزدیک شدن دشمن هشدار دهند. در راه ورود به قلعه شما باید راهی صعب العبود و پلکانی نامنظم را طی بکنید و خیلی مراقب باشید.

بخش اصلی این قلعه 3 طبقه داردکه در بدو ورود قرار دارن. بعد از آن,هالی است که توسط 7 اتاق احاطه شده. در بخش شرقی این قلعه, چند اتاق و آب انبار وجود دارد و در بخش شمالی پله هایی هستند که در طول زمان های طولانی تخریب شده اند.

در مورد اشیا, ظروفی در این قلعه هستند که از 800 سال تا به امروز باقی مانده اند و سکه های مسی ای هستند که به علت زنگار موجود بر روی آن قابل خواندن نیستن. این قلعه در سال1345 در لیست آثار ملی به ثبت رسید و مرمت آن از سال 1376 تا کنون توسط اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

چگونه به آنجا برویم؟

راه کلیبر به قلعه تنها 3 کیلومتر است اما بسیار دشوار. برای رسیدن به قلعه شما باید راه خطرناکی را طی کنید. از پرتگاه های خطرناک گرفته تا راهی صعب العبور و پله های نامتوازن. خیلی مراقب باشید. از دالانی که در راه ورد به این قلعه وجود دارد تنها یک نفر قادر به عبور از آن خواهد بود و باید تک تک از آن عبور کرد.

آدرس: استان آذربایجان شرقی, 50 کیلومتری شمالی شهر اهر, 3 کیلومتری جنوب غربی شهر کلیبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =