کاخ خورشید کلات؛ یادگاری از نادر شاه

کاخ خورشید کلات؛ یادگاری از نادر شاه

0 293

کاخ خورشید کلات؛ یادگاری از نادر شاه

[block]

یکی از بناهایی که از نادر شاه به یاد مانده است کاخ خورشید می‌باشد. معماری این کاخ ترکیبی از هنر معماری هندی ها و ایرانیها است. نادر شاه از مصالح زیادی برای درست کردن این کاخ استفاده کرد که از هند آورده شده بودند. همچنین برخی از معماران هندی نیز برای درست کردن این کاخ مشارکت داشتند.

هنگامی که نادر شاه به قدرت رسید، خارجی ها بر ایران حکمرانی می کردند اما نادر شاه بین مردم و سربازان، در داخل و خارج از ایران که از کشور تبعید شده بودند اتحاد ایجاد کرد. کاخ خورشید مهم ترین بنایی است که از نادر شاه به یادگار مانده است. این کاخ در سال 1787 میلادی ساخته شده است. بر روی دیوارهای این کاخ شکل هایی از میوه ها وجود دارد که این نقش و نگارها هنر معماران هندی را نشان می دهد.

این کاخ شامل 3 طبقه است که طبقه اول یا زیرین آن بخش بسیار هولناکی است چرا که از آن برای زندانی کردن مجرمان استفاده می شد. طبقه دوم شامل تالاری بزرگ و اتاق هایی می شود که با طلا تزئین شده اند. همچنین کتیبه ای درباره تاریخ و زمان مرگ نادر شاه وجود دارد که به عقیده برخی نادر شاه برای خودش ساخته است. طبقه سوم مانند یک استوانه است که شامل 66 ستون کوچک می شود. ارتفاع این کاخ 25 متر بود که متاسفانه به دلیل تخریب اکنون به 20 متر کاهش یافته است. زیرزمین کاخ به شکل هشت ضلعی است که به چهار ردیف پله متصل است. در این اطراف باغی وجود ندارد و فقط درخت کاشته شده است.

[block]

چگونه به آنجا بروم؟

برای رسیدن به باغ خورشید شما باید 150 کیلومتر از جاده کلات را طی کنید، سپس یک دو راهی در پیش دارید که یکی از کلات به درگز رفته و دیگری به کلات نادر ختم می شود که از جاده دوم می توانید به کاخ خورشید برسید.

آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، کلات نادری، کاخ خورشید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 17 =