کلیسای کانتور، قزوین

0 299

کلیسای کانتور توسط روس ها در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد که به برج ناقوس نیز مشهور است و از کلیساهای کوچک ایران به شمار می رود. همانند دیگر کلیساها این کلیسا نیز طرح چیلیایی دارد و محراب آن رو به خاور است.

 

 

هنگام ورود به کلیسا شکل صلیب کاملا قابل مشاهده است و خودنمایی می کند. ورودی کلیسا در ضلع غربی آن است که فضای ورودی با سقف ورودی را شامل می شود. پس از درب ورودی فضای هال است که در قسمت بالایی آن برج ناقوس کلیسا با ارتفاع حدود 11 متر وجود دارد.

 

 

هال این کلیسا شامل نمازخانه و محراب است و در دو طرف دو فضای مستطیل شکل وجود دارد. فضای محراب نیم دایره ای بوده و بر بالای آن گنبد ساخته شده است. فضای نمازخانه نیز گنبدی است و فضاهای جانبی آن نیز دارای پوشش هستند. همچنین نمای خارجی این کلیسا نیز ستون هایی تزئینی دارد.

 

 

نقشه معماری کلیسای کانتور دارای چندضلعی نامنظم است که با رنگ قرمز دارای لعاب آراسته شده است و زیبایی را دوچندان کرده است و دلیل شهرت این کلیسا اشکال خاص و به کار رفته در ساخت آن است. حیاط کلیسا نیز سنگ قبرهایی دارد که یکی از آن ها سنگ قبر خلبان روسی است و دیکی دیگر هم متعلق به مهندس روس تبار. دلیل نامگذاری این کلیسا به کانتور این است که در دوران مشروطه محوطه ای به نام کانتور در اختیار روس ها قرار گرفت و روس ها نیز کلیسایی را در داخل این محوطه ساختند و نام کلیسا از آن نشات گرفت.

 

 

درنای من از علاقمندان به بناهای تاریخی دعوت می کند تا با سفر به شهر قزوین از این کلیسا نیز دیدن کنند.

چگونه آنجا برویم؟

ابتدا به شهرستان قزوین رفته و سپس به خیابان طالقانی و بعد خیابان دارایی و در قسمت جنوبی پارک لاله ها یا مشاهیر به این کلیسا می رسیم.

 

 

 

آدرس: قزوین، خیابان طالقانی، خیابان دارایی، ضلع جنوبی پارک لاله ها، کلیسای کانتور

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − شانزده =