کویر لوت ؛ داغ ترین نقطه زمین

کویر لوت ، داغ ترین نقطه زمین

0 483

کویر لوت ؛ داغ ترین نقطه زمین

کویر لوت، دشتی در جنوب شرقی ایران  با مساحت 40 هزار کیلومتر که در قسمت هایی از سه استان کرمان، سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد. این کویر 10 درصد از وسعت کل ایران را شامل می شود و در رده بندی بزرگترین بیابان های جهان در رتبه بیست و هفتم قرار دارد.

کویر لوت را می توان داغ ترین نقطه زمین دانست و طبق تحقیق دانشمندان دلیل این حرارت بسیار بالا، رنگ تیره سطح بیابان است که نور خورشید را جذب خود می کند.

از نظر لغوی لوت به معنی برهنه و برهوت و بی آب و علف و به طور کلی فاقد هر چیز است. کویر لوت در سال 2005 با دمای 70.7 درجه سانتی گراد داغ ترین نقطه کره زمین شناخته شد.

کویر لوت را اما تنها یک کویر تصور نکنید زیرا در این کویر جاذبه های گردشگری نظیر بزرگترین شهر کلوخی جهان، بلندترین هرم های ساخته شده از ماسه در دنیا و پهنه های شنی موج دار وجود دارد.

اما به دلیل گسترده بودن این کویر می توان آن را به قسمت لوت شمالی، لوت مرکزی و لوت جنوبی تقسیم کرد.

عکاس: عماد نعمت اللهی

لوت شمالی که از شن و ماسه تشکیل شده، لوت مرکزی جذاب ترین نقطه کویر است و بخش جنوبی کویر لوت نیز مستعد ترین منطقه کویر از نظر پوشش گیاهی است.

چگونه آنجا بروم؟

کویر لوت در استان کرمان در نزدیکی مرزهای سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است. شما می توانید با هواپیما، قطار، ماشین، و اتوبوس به کرمان سفر کنید و با کمک یک رهبر تور حرفه ای، به کویر لوت بروید.

آدرس: استان کرمان، مزر استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، کویر لوت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − دو =